Geoblog.pl    jowa31    Podróże    TIM (Tajlandia -Indonezja - Malezja), a na deser... Papua Zachodnia    Lotnisko w Sentani czyli dzien dobry Irian Yaja (Papua Zachodnia)

Lotnisko w Sentani czyli dzien dobry Irian Yaja (Papua Zachodnia)

Indonezja
Indonezja, Jayapura

WylÄ…dowalismy o 9.20. Szybko do hotelu i do Jayapury po zezwolenie na wjazd do Wameny i doliny Baliem czyli surat jalan.
Udało nam się dojechac do Jayapury za darmo. I bezpośrednio, jednym autobusem.
Złapał go dla nas jakiś tutejszy mężczyzna mówiący po angielsku. Wystarczyło tylko wyjśc na główną drogę czyli ok. 400-500 m od lotniska.
Faceci w busie wieźli wieńce. Za to jechali bez przystanków.
"Normalnie", aby pokonac trasę z Sentani do Jayapury trzeba przesiąśc się 3- krotnie, w miejscowościach wskazanych w LP.
Tak też wracałyśmy, koszt jazdy busem w 1 stronę nie jest wysoki, łącznie ok.12.000rp.

Nocowałyśmy w hotelu blisko lotniska, którego nie ma w LP. Za to łatwo go znależc, gdyż wystarczy przejśc jakieś 250-300 m główną drogą od lotniska w kierunku na drogę do Jayapury. Pokoje 2 osobowe, ale bez okien. Za to w pokoju był wiatrak. Cena 150.000 rp za pokój.

Zezwolenia wydawane sÄ… w Jayapurze na Policji, do godziny 15.00, w dni robocze.
My nasze załatwiliśmy w jakieś 2-3 godziny. Do uzyskania zezwolenia potrzebne są 2 fotografie typu legitymacyjnego, ksero paszporty z numerem, ksero wizy w paszporcie.
Teoretycznie zezwolenia są darmowe, ale tak naprawdę w Indonezji szczególnie na wyspach oddalonych od stolicy kwitnie korupcja. W naszym przypadku policjant zażądał po 50.000rp od osoby.
Na wcześniejszych blogach czytałam o cenie od 10.000 do 20000 rp. Ktoś inny, podobno, uparł się i nie chciał zapłacic. Przeczołgali go w ten sposób, że uzyskał co prawda zezwolenie lecz po kilku dniach.
Jak widac koszty własne Policji poszły w górę. W końcu policjant nie wypisywał odręcznie,a na komputerze. Te koszty druku i papieru...
Na dodatek trwało to tak długo, gdyż szef od podpisywania papierka wyszedł na lunch. W naszym przypadku, jak widac był to porządny obiadek, może już a konto tych wyłudzonych od nas pieniędzy.
Oczywiście, żadnego pokwitowania nie dostałyśmy. Na samym surat jalan/ traveling permit także nie ma podanej kwoty/ ceny.

ADRES
POLRES Jayapura, JL Joambi- Doyo Baru - miejsce wydawania zezwolen na wjazd do Doliny Baliem

hop
hop - 2010-06-10 09:44
i ktos powie ze u nas jest biurokracja?

jowa31
Jolanta W.