Geoblog.pl    jowa31    Podróże    Mołdawia i... trochę Odessy?    w stolicy Mołdawii dzień się trawi
2016

w stolicy Mołdawii dzień się trawi

Mołdawia
Mołdawia, Kiszyniów

Trzeba przyznać, że o świcie to nie wstałyśmy. Ubieranko i śniadanko. Dziewczyny to nawet kiełbasą białą, którą gospodarz zostawił wczoraj się pasły.
Potem obok Ambasady Turcji, w ulicę Puszkina i do centrum. (Ambasada wielka jak diabli. Nie to co polski konsulat, który widziałyśmy wczoraj. ) Celem był dworzec kolejowy.
Niemniej po drodze zaliczyłyśmy sklep z winami, tutejszymi. Ceny od ok.50 lei za butelke 0,7l, najdroższe ponad 1.100 lei (ok.210zł)

Po pewnych poszukiwaniach dotarłyśmy na dworzec kolejowy. W planie był przejazd jutro z Kiszyniowa do Odessy, koleją. Niestety na miejscu okazało się,że pociąg jeździ tylko w soboty i niedzielę.
No to lecimy, na nóżkach dalej, na Gare du Nord skąd autobusy odchodzą w kierunku Odessy. Jest ich dość dużo, teraz w sezonie to mniej więcej 1 na godzinę. Bilet ponoć 155 lei, ale dziś go nie kupimy, dopiero jutro.

Z ww. dworca wsiadamy w taxi i za 60 lei (wg. umowy, przepłacone) każemy się wieźć do La Plancinte. To tutejsza sieciówka, ale jedzonko rzeczywiście niezłe.

Dziewczyny dalej w kurs, a ja do domku.
Jutro mamy nadzieję autobusem dojechać do Odessy, gdzie mamy rezerwację na 2 doby.
Tak jak pisał Wojtek wczoraj zegarki poszły 1 h do przodu.

I jeszcze powiem, że Kiszyniów nam się generalnie podoba. Dużo parków, drzewa w zasadzie przy każdej ulicy. Szerokie ulice w centrum, a zabudowa niska.

A w aptece to nawet normalny rtęciowy termometr dziś kupiłam za 39 lei (ok.8zł).
Po drodze byłyśmy też na ryneczku / bazarze z pamiątkami. Niestety fotki na geobloga nie chcą wchodzić. bo za duże. Muszę parametry zmienić.

magdah
magdah - 2016-08-14 18:54
Żyjesz, Jolka? Mam macierzyńskie odruchy i bardzo się martwię o stan twojej głowy ....

hop
hop - 2016-08-14 19:34
no...widze w zachowaniu pani kierownik pewien rozsadek z tym wczesniejszym powrotem do domu...chyba ze..../eeee...ale wino to i "na miescie" mozna ten teges wiec to chyba rozsadek/...a jak juz dziewczynki wrocicie z tej Odessy to prosze mnie sprawdzic i napisac czy to prawda ze sa dwie Moldawie....:znaczy sie Kiszyniow i wszystko co poza stolnica...mowia ze ta za miastem prawdziwa i ladniejsza..../ino termometru tam nie kupisz/

hop
hop - 2016-08-14 19:38
aaaaaa...zapomnialem dodac.../troszke doopolizusostwa zawsze wszak mile jest widzianego co nie?/ ze dostrzegam pelen profesjonalizm logistyczny w dobrze fotek na geobloga...no prosze prosze jak to czas i podroze ksztalca...no chyba ze to efekt czego innego aj aj aj..ale mamy i flage..i banknociki...i pamiateczki ...i jedzonko...no calkiem calkie tourismo folder sie nam pojawil...gratulacje he he he

zula - 2016-08-14 20:37
Zdjęcia interesujące , powodzenia w dalszej podróży

mirka66 - 2016-08-19 15:26
Zdjęcie z "Babuszkami" - super.

jowa31
Jolanta W.