Geoblog.pl    jowa31    Podróże    JA i KO albo KoJa    w Miyajimie czas miło płynie
Zwiń mapę
2017
27
mar

w Miyajimie czas miło płynie

 
Japonia
Japonia, Miyajima
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 9045 km
 
Hotelowe śniadanko, a potem o 9.10 wyjście. Najpierw trzeba przejść na drugą stronę dworca kolejowego, co wbrew pozorom nie jest takie łatwe. Wejść , wyjść, poziomów, sklepów całe mnóstwo.

No i jesteśmy. Wsiadamy w tramwaj nr 2. (Można dojechać pociągiem, szybciej ale drożej bo bilet kosztuje 410Y)
Jedziemy tramwajem do końca, aż do portu promowego. Przystanek Hiroden-miyajima-guchi. Płacimy przy wysiadaniu, po 260Y (ok.10zł). Przechodzimy na drugą stronę ulicy skąd kursują dwa promy, różnych firm, ale bilety w tej samej cenie po 180Y. Po zaledwie 10 minutach dopływamy do wyspy. Lekko pada. Już z promu widać bramę, która jest jakimś tam (obok góry Fujii) symbolem Japonii.

Ludzi dużo, trochę turystów z Europy. Wszyscy podążają w kierunku bramy, choć są tu i inne atrakcje.
Na początku widzimy bramę w wodzie. Ewentualnie można sobie zafundować za 1.300Y kurs łódką pod bramę.
Oglądamy ją z kilku stron . W wodzie. Potem wchodzimy na górę, gdzie jest Itsukushima shrine (świątynia). Zapłaciliśmy po 100Y i do środka. Jest to świątynia bez ścian bocznych. Za to zbudowana z ogromnych belek. W środku na ścianach obrazy, malowidła, skorupa białego żółwia.
Potem idziemy do parku, chyba o nazwie Omoto, po drodze mijając drzewa wiśni. Tylko 1 rozkwitła.

Wracając widzimy odpływ. Coraz więcej osób idzie pod bramę O-torii. (i to wcale nie po palach).
My oczywiście dołączamy do tłumów i podchodzimy pod bramę, coby ją dotknąć.

Znów zaczyna padać, no to za 300Y do muzeum tzw. Treasure Hall. Nieduże lecz świetne. W środku najbardziej podziwiamy strój osobnika wysokiej rangi wojskowej. Sa i miecze, stół, pieczęcie, zwoje pism, kilka innych strojów.
Jeszcze jedna pagoda.
Powrót do miasta. Tu najpierw misa miso (zupa) za 680Y.
Następnie bierzemy kierunek na zamek. Prawdziwy zbudowano w XVI w. Aktualny to rekonstrukcja. jest położony za fosami. Dół to ogromne głazy, a góra to drewno. Wstęp 370Y. My, niestety jesteśmy pod nim o 17.45, a czynne do 18.00 więc już nie wpuszczają.
Powrót do hotelu. Tramwajem, metra jeszcze się Japońcy nie dorobili, przynajmniej w tym mieście.
 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
Zdjęcia (11)
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
Komentarze (7)
DODAJ KOMENTARZ
hop
hop - 2017-03-27 13:12
Gejsze są ?
 
hop
hop - 2017-03-27 14:08
Itsukushima (jap. 厳島?) potocznie znana jako Miyajima (jap. 宮島?) - wyspa znajdująca się na Wewnętrznym Morzu Japońskim, na zachód od Hiroszimy. Dopływają tu promy i statki wycieczkowe z Hiroszimy do Miyajimaguchi. Następnie statkiem można dostać się na wyspę, na której znajduje się chram Itsukushima. Widok na wyspę i bramę torii należy do jednego ze słynnych "japońskich trzech pejzaży".
 
hop
hop - 2017-03-27 14:09
Itsukushima Jinja (jap. 厳島神社 Itsukushima Jinja?) – chram shintō na wyspie Itsukushima w mieście Hatsukaichi (prefektura Hiroshima w Japonii). Znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Część budynków i przedmiotów została uznana przez rząd japoński za skarby narodowe.

Chram wywodzi swoje początki z VI wieku, a w obecnej formie istnieje od 1168, dzięki funduszom dostarczonym przez wodza Kiyomori Taira. Konstrukcja świątyni, opierająca się na pomostach zbudowanych nad zatoką, wiąże się z dawnym statusem wyspy jako świętej ziemi. W dawnych czasach przeciętni ludzie nie mogli postawić stopy na wyspie. Przybywali łodzią, przepływając pod bramą, która wydawała się pływać. Obok świątyni znajduje się scena najstarszego w Japonii teatru nō, zbudowanego w 1568 roku[1].

Efektowna brama chramu Itsukushima jest jedną z największych atrakcji turystycznych Japonii. Widok torii na tle znajdującej się na wyspie góry Misen jest zaliczany do jednego z trzech słynnych widoków (jap. 日本三景 Nihon-sankei?) (pozostałe to: zatoka Matsushima i mierzeja Ama-no-hashidate). Brama istnieje od 1168, chociaż obecna konstrukcja pochodzi z 1875. Torii jest zbudowane z drewna kamforowego, ma 16 m wysokości, a jego nadproże mierzy 23 m długości. Dla zapewnienia dodatkowej stabilności zbudowano ją w stylu "czterech nóg" (yotsu-ashi).

Charakterystyczny widok bramy unoszącej się na wodzie można zobaczyć tylko w czasie przypływu. W czasie odpływu jest otoczona mułem i można podejść do niej pieszo z wyspy. Zwiedzający wkładają w szpary nóg monety i wypowiadają życzenie. W czasie odpływu popularne jest zbieranie w pobliżu bramy owoców morza.

Zachowanie czystości sanktuarium jest tak ważne, że aż do 1878 nie zezwalano w nim na żadne urodziny lub śmierci. Pogrzeby na wyspie są zabronione. Zmarłych przewozi się na ląd stały, aby ich tam pochować, a krewni muszą przed powrotem na wyspę odbyć obrzęd oczyszczenia, jako skażeni śmiercią.

Świątynia główna poświęcona jest trzem boginiom shintō, córkom Amaterasu i Susanoo: Takiribime (jap. 多紀理毘売命?), Ichikishimahime (jap. 市寸島比売命?) i Tagitsuhime (jap. 多岐都比売命?). Świątynia składa się z licznych budynków, w tym pawilonów modłów, oczyszczenia i ofiar. Znajduje się tam scena, na której wykonywane są tradycyjne tańce shintōistyczne, oraz dwa pawilony muzyczne. Jest także oddzielna świątynia dla Ōkuninushi i jeszcze jedna dla boga Tenjin. Obok zatoki stoi pagoda, a przy niej nowoczesny, odporny na trzęsienia ziemi budynek skarbca, w którym zgromadzono setki bezcennych przedmiotów – zwoje malowanego pergaminu, maski i wachlarze, zbroje i porcelanę. W pobliżu stoi Pawilon Tysiąca Mat, na który według podań zużyto drewno z jednego tylko drzewa kamfory.

5 września 2004 chram został poważnie uszkodzony przez tajfun. Pomosty i dach zostały częściowo zniszczone, co doprowadziło do czasowego zamknięcia sanktuarium.
 
hop
hop - 2017-03-27 14:11
Torii (jap. 鳥居 dosł. miejsce dla ptaków, grzęda?) – brama o charakterystycznym kształcie, prowadząca do chramów i miejsc świętych shintō (w shintō ptaki są uważane za posłańców bogów).

Torii jest także powszechnie rozpoznawalnym elementem architektury japońskiej. Jest to konstrukcja, której podstawowy kształt tworzą dwa słupy złączone u góry dwiema poprzecznymi belkami.

Torii symbolizuje przejście od „świata skończonego” – fizycznego świata ziemskiego, którego końcem jest śmierć, do „świata nieskończonego” będącego światem kami (bogów). Torii jest stawiane tam, gdzie może mieszkać kami, a więc nie są rzadkością torii stojące w wodzie, na przybrzeżnych skałach lub w przydomowym ogrodzie – w miejscach szczególnych dla shintō.

Największa brama torii znajduje się w chramie Itsukushima na wyspie Miyajima i wznosi się na ponad 16 metrów.
 
hop
hop - 2017-03-27 14:13
Trzy japońskie pejzaże (jap. 日本三景 Nihon-sankei?) - trzy najsławniejsze miejsca widokowe w Japonii. Ich wyboru dokonał Hayashi Razan, myśliciel neokonfucjański, w 1643 r. Te trzy miejsca to:

zatoka Matsushima, prefektura Miyagi
mierzeja Amanohashidate, prefektura Kioto
Itsukushima (Miyajima), prefektura Hiroszima
p.s.
i co? lekka zdziwka,ze nie ma wulkanu?
 
zula
zula - 2017-03-27 14:20
Brawo Hop dodałeś 2000 komentarz!
Twoja twórcza praca jest niezastąpiona.

Miałam nadzieję,że uda mi się jednak przygotowanie obiadu i plan mój poległ.
Polować będę na 3000 !!!
:-)
 
zula
zula - 2023-02-24 15:28
W 2023 roku masz juz 113 państw a 2017 było 90.
Brawo za pasję, wyprawy i dzielenie się na Geoblog.pl
 
 
jowa31
Jolanta W.
zwiedziła 59% świata (118 państw)
Zasoby: 1067 wpisów1067 2791 komentarzy2791 7613 zdjęć7613 0 plików multimedialnych0
 
Moje podróżewięcej
18.06.2024 - 12.07.2024
 
 
29.05.2024 - 12.06.2024
 
 
02.05.2024 - 08.05.2024