Geoblog.pl    jowa31    Podróże    Curacao (i Sant Maarten) mnie się zachciało!    French Side czyli St. Martin i stolica w Marigot
2017

French Side czyli St. Martin i stolica w Marigot

Gwadelupa
Gwadelupa, Marigot

O tym, że na Geoblogu nie ma wszystkich państw pisała już kiedyś "ZielonaGóra".
I teraz też stronę francuską trudno nazwać Antylami Holenderskimi, Francją, próbowałam Francuskie terytoria PoLudniowe i Antarktyda, ale też nazwa miasta _Marigot- nie "wskakuje".

ALE:
z strony holenderskiej na francuską to busikiem jakieś 15-20 minut. W Marigot ceny już w Euro. Jeśli dysponujesz dolarami to też nie problem, gdyż w kawiarni, blisko Oceanu kelnerka pyta w jakiej walucie. Ostatecznie za filiżankę dobrej i mocnej kawy wychodzi po 3 Euro.

idziemy na wybrzeże, aby zobaczyć co z promami na Anguillę. Niestety wszystko pozamykane, żadnych promów; można na dziś tylko pomarzyć.
Robimy rundkę, rezygnując z wspinania się na pobliskie wzgórze z resztką twierdzy.
Z pocztą podobny problem jak po drugiej stronie granicy, której praktycznie nie ma.
W mieście czynne dużo bankomatów, sklepów i restauracji. Więcej niż po stronie holenderskiej.
Niemniej widać po palmach, znakach, latarniach, budynkach- zwłaszcza dachach zniszczenia po Irmie.
Wiele aut ma zniszczone szyby, czasem posklejany, niektóre są nieźle poobijane.
Po drodze widziyy też sporych rozmiarów jacht, którego z mariny wyrzuciło przez jezdnię i stoi sobie za nią.

Powrót z Marigot- busik z dworca, za 1,50 $/osoba, kierowca zatrzymuje się w okolicy Cole Bay i łapie dla nas drugi bus do Maho Beach (kolejne 1,50$).

Miejscowych poczucie humoru nie opuszcza, gdyż na Maho Beach serwujemy sobie drink Irma (4$).

zielonagora
zielonagora - 2017-11-09 00:55
Nasza ulubiona wyspa... dobrze że po malu się regeneruje. Pozdrowienia

zielonagora
zielonagora - 2017-11-09 00:57
Na geoblog.pl francuska czesc przynależy do.... Gwadelupy:)

hop
hop - 2017-11-09 04:02
Ale, że jak? Żadnej Iwanki?

zula - 2017-11-09 06:47
Powodzenia w kolejnym dniu pobytu!
W Bydgoszczy 8 stopni C :-(

stock
stock - 2017-11-09 06:50
Kiedyś Saint-Martin rzeczywiście przynależało do Gwadelupy, dziś to osobne terytorium. Geoblog mocno nie nadąża.

A Francuskie Terytoria Południowe to osobne terytorium na Oceanie Indyjskim, bardzo zresztą trudne do odwiedzenia.

jowa31
jowa31 - 2017-11-09 12:27
Stock- czasami media donoszą; na początku bieżącego roku pisały o kobiecie, która trzymała się siatki, puściła ją, podmuch silników odrzucił ja i upadła tak nieszczęśliwie głową na kamień, że zmarła

Kasia
Kasia - 2017-11-12 18:15
Tak jakoś niepokojąco zamilkłaś... Żadnych wiadomości od 3 dni. Budujecie całymi dniami pas startowy, żeby móc wylecieć zgodnie z planem? Czy co?

hop
hop - 2017-11-12 19:57
-> Kasia : tankują

Kasia
Kasia - 2017-11-13 07:39
A, to spoko. W końcu ileż można pisać o ciepłym piaseczku, turkusowej wodzie, palmach, kolorowych drinkach... nuda!

jowa31
Jolanta W.