Geoblog.pl    jowa31    Podróże    N(i)E PAL i KRÓLESTWO SZCZĘŚLIWOŚCI (oby)    to nie jest kraj dla palaczy czyli powrót do Paro
2019

to nie jest kraj dla palaczy czyli powrót do Paro

Bhutan
Bhutan, Paro

Po noclegu w Punakha, w pięknych okolicznościach przyrody, no i śniadaniu wyjeżdżamy o 9.00.
Jedziemy w kierunku na Paro.
Po drodze oglądamy te same widoczki co poprzednio. Zatrzymujemy się w Timphu przy głównym budynku poczty. Tu zakup znaczków do Polski (30 mówiąc w skrócie rumów czyli mniej niż 0,50$) i oczywiście pocztówek.

W pocztowym sklepiku zaopatrujemy się też w magnesy, których ceny to 100-250 rumów. (za chwilę na bazarze okaże się, że przepłaciliśmy.) Pocztówki idą do skrzynki, a my jedziemy dalej. Do wytwórni i sklepu herbaty, do miejsca, gdzie pokazują jak się wino ryżowe pędzi. I dają spróbować. Syf straszny, do sake podobne.
W tym samym budynku jemy lunch, w stylu raz na ludowo czyli miejscowe potrawy. Własciwie to ryż, makaron z odrobiną warzyw i sosem, gotowane warzywa (marchew, fasola, kalafior), kurczaka kawałki czy innego mięsa trudno uznać za miejscowe. Ale są też mieszanki warzyw z ostrym sosem curry.

Potem muzeum, gdzie w środku fotek oczywiście robić nie można. A szkoda to wielka bo może z 3-4 zdjęcia by się wykonało. W tym muzeum to interesująca była tylko sala z maskami. A w części przyrodniczej 2 wypchane pantery śnieżne. Za ciekawe trudno uznać fotki rodziny królewskiej z lat 1900-1930 czy makietę świątyni "gniazdo tygrysa". Za to, aby do niego wejść nie tylko fotoaparat trezba zostawić ale całą torebkę.

Wsród zwiedzających (nie tylko w muzeum, ale generalnie) dominują Hindusi, którzy są strasznie głośni.

Trafiamy też na uroczystości religijne i przez jakiś czas przyglądamy im się.

To nie jest kraj dla palaczy, ponieważ tylko w niewielu miejscach można palić. Czuję się jakbym 2 raz w liceum była, bo jaram obok toalet, na zapleczach, w kątach. Niewielu mam towarzyszy niedoli.

Dwie ostatnie noce śpimy w hotelu bardzo blisko lotniska. Hotel super, pokoje duże z balkonem, TV, a kaloryfery nie tylko w pokoju ale i łazience. Widok super. Mocno oświetlony pałac królewski i jakaś świątynia.

Jutro do "gniazda tygrysa."

Hop - 2019-11-02 17:40
Mam nadzieję , że z buta a nie na biednym koniku

Hop - 2019-11-02 17:42
Tradycyjnie dla leniwych link :

jowa31
jowa31 - 2019-11-02 18:13
konik to będzie biedny jak na siebie nie zarobi, a wtedy nie dostanie jeść

MALA
MALA - 2019-11-03 08:41
Będą pocztówki!

zula - 2019-11-03 08:42
Oj biedny ten pokój palacza...nawet krzesełka nie ma.
Widoki dookoła śliczne!

Mala
Mala - 2019-11-03 08:45
Ale to lotnisko położone blisko gór wygląda trochę przerażająco..

MALA
MALA - 2019-11-03 08:47
No i Chyba dobrze mi się wydawało,

'Lotniako Paro, Buthan.

To lotnisko uchodzi za najbardziej wymagające na świecie. Położone jest na wysokości 2200 m n.p.m., pośród szczytów wznoszących się na wysokość 5500 m n.p.m. Tylko ośmiu pilotów na świecie posiada niezbędne uprawnienia do lądowania tutaj."

Hop - 2019-11-05 12:34
No patrz Mała. Przed wyjazdem było 26 pilotów. Potem 11. Teraz już tylko 8. Dobrze, że ekipa opuściła już Bhutan bo jeszcze dwa tygodnie i byłaby lipa.

R.
R. - 2019-11-21 19:19
Jakie to nieocenione Jolu, że są jeszcze takie osoby jak i Ty, które biegają za widokówkami i znaczkami na wojażach by w wolnej chwili (jakich mało w trakcie podróży) skreślić pozdrowienia do szczęśliwców. Myślałem, że ostałem się jako jeden z wymarłych gatunków. Cieszę się, że i Ty kultywujesz ten zwyczaj. Pozdrawiam (mój pierwszy wpis choć systematycznie zaglądam na Twoją stronę z chęcią czytając Twoje ciekawe zapiski); Robert z branży z M-cza.

jowa31
Jolanta W.