Kombinat zawany Chichen-Itza i pierwsza cenota IK Kil
Meksyk, Chichen- Itza
Przejechano 10928 km
Zdjęcia (28)
Komentarze (5)
hop - 2015-03-03 05:13
a co nam o tym mowi dr Wikipedia:
Chichén Itzá – prekolumbijskie miasto założone przez Majów na półwyspie Jukatan (Meksyk) w IV-VI w. Zachowane zabytki w jego częściach południowej i zachodniej są związane z kulturą Majów, natomiast w części północnej - z kulturą Tolteków.
Największy rozwój datowany jest na X-XI wiek. W wieku XIII miasto straciło na znaczeniu, a w XV zostało opuszczone. Od 1924 prowadzone wykopaliska pozwoliły odkryć pozostałości wielu zabytków. Nazwa miasta pochodzi od dwóch świętych zbiorników, przy których zostało ono założone (nazwa Chichén Itzá znaczy Źródła Ludu Itzá). Zbiorniki te zwane cenote służyły od V wieku jako miejsce składania ofiar - Majowie wrzucali rytualnie łamane przedmioty.
Miasto ukształtowane w klasycznym okresie rozwoju sztuki Majów prezentowało typowe cechy ich architektury – niskie budynki wznoszone z kamienia o gładkich ścianach. Ostateczny układ miasta powstał po 900 r. w okresie wpływów Tolteków. Z tego okresu pochodzą największe budowle: największe na terenach Mezoameryki boisko do gry w ullamalitzli (o długości 150 m), El Castillo – świątynia Kukulkana (Świątynia Zamek), Świątynia Wojowników (Templo de los Guerreros), grupa Tysiąca Kolumn i Świątynia Jaguara.
Świątynia Wojowników – widoczne są w niej wyraźnie wpływy sztuki Tolteków. Zastosowano w niej filary zbudowane w kształcie Pierzastych Węży oraz postaci wojowników a także rzeźby półleżących postaci zwane Chac Mool. Cechą charakterystyczną dla sztuki Majów jest zastosowane sklepień pozornych wewnątrz pomieszczeń. Wyobrażenia boga deszczu Majów, Chaca, zostały zastosowane jako dekoracja ścian. El Castillo – świątynia nazywana Zamkiem, to Świątynia Kukulkana, odpowiednika Quetzalcoatla. Została wzniesiona na piramidzie schodkowej złożonej z dziewięciu tarasów. Schody prowadzą na szczyt piramidy z czterech stron, każdy bieg ma 91 stopni (razem 364 stopnie), 365 stopień (czyli liczba dni roku słonecznego) stanowi wejście do świątyni. U dołu schodów rzeźbione wyobrażenia głów Upierzonego Węża strzegły wejścia do świątyni. El Caracol – czyli Ślimak to okrągła wieża o wysokości 12 m i średnicy 6,7 m zbudowana na dwóch tarasach. Wewnątrz umieszczono spiralną klatkę schodową prowadzącą do górnej komory. Jej okna zostały umieszczone promieniście. Stąd przypuszczenie o zastosowaniu wieży do obserwacji astronomicznych. W 1988 stanowisko archeologiczne w Chichén Itzá wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO, zaś 7 lipca 2007 obiekt został ogłoszony jednym z siedmiu nowych cudów świata
hop - 2015-03-03 05:22
a co to jest to tajemnicze cenote.....nie tylko wodospad....
Ik Kil -znany Cenote poza Pisté w gminie Tinúm , Jukatan , Meksyk . Znajduje się w północnej czesci półwyspu Jukatan i jest fragmentem Parku Archeologicznego Ik Kil w pobliżu Chichen Itza . Jest on otwarty dla publiczności do pływania .Cenote od szczytu do poziomu wody ma około 26 metrów (85 stóp) a rzeźbione schody prowadza w dół do platformy pływania. Cenote ma około 60 metrów (200 stóp) średnicy i około 40 metrów (130 stóp) głębokości. Otacza go winorośl ,która siega z otworu w dół do wody oraz z innych małych wodospadów. W wodzie wystepuja czarne sumy. Cenote Ik Kil jest święty miejscem Majów i uzywali one tego cenote zarówno do celow relaksacyjnych jak i rytualnych.
Zdjęcia pokazują doskonale miejsce ,które wpisem z Internetu uzupełnił Hop ( no dobrze najpier były wiadomości a za chwilkę zdjęcia) , pozdrawiam no i pomału meksykańska przygoda kończy się :(
jowa31 - 2015-03-03 15:08
niestety, ostatnie 3 nocki przed nami, dziś jedziemy do Tulum
hop - 2015-03-03 21:02
Tulum – miejscowość w Meksyku, na półwyspie Jukatan, w prowincji Quintana Roo. Nieopodal ruiny prekolumbijskiego miasta Majów. Otoczone murem, położone na 12-metrowym klifie Morza Karaibskiego stanowi jedną z atrakcji turystycznych Wybrzeża Majów.
Niewielka wioska rybacka Pueblo Tulum po ostatnich badaniach archeologicznych w latach 70. XX wieku prowadzonych przez amerykańskiego archeologa Arthur G. Millera zaczęła zyskiwać popularność. Efektem tego był wzrost liczby ludności. W latach 90. na skutek migracji było to najszybciej zaludniające się miejsce w Meksyku, co sprawiło, że w 2008 roku utworzono nową gminę w stanie Quintana Roo, a wieś zyskała prawa miejskie