Geoblog.pl    jowa31    Podróże    JA i KO albo KoJa    śniadanie w Daegu, a obiad w Gyeongju
Zwiń mapę
2017
22
mar

śniadanie w Daegu, a obiad w Gyeongju

 
Korea Południowa
Korea Południowa, Gyeongju
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 8571 km
 
Rano zdajemy bagaż w motelu Prince i ostatni wyskok do Daegu.
Chcemy zobaczyć bazar medycyny naturalnej i Muzeum w tym samym przedmiocie.
Bazar to uliczka z sklepami pełnym różnorakiego zielska, trochę rogów, wypchanych zwierząt, a do tego kawałków drewna w wiązkach.

Za to Muzeum Medycyny Naturalnej jest fajne. Mieści się na 2 piętrach. Dużo przedmiotów i monitorów interaktywnych.
Do tego manekiny przedstawijące sceny z życia aptekarzy, słoje z różnorakimi roślinami. Naczynia, zioła, z których część można dotknąć i powąchać.
W jednej z sal są cieśniomierze. Oczywiście wszyscy sprawdzają stan. Na wagę jakoś nikt się nie pokwapił.
W innej sali fajne ubranka, regionalne. MOżna je ubrać i zrobić sobie fotkę.
Metrem- fajne rozwiązanie: linie na ziemi z numerami i w kolorach linii metra- po plecaki i z nimi znów w metro i na dworzec autobusowy.
Mieści się on w 5 piętrowym budynku. Płacimy po 4.900W i za 15 minut odjazd ekspresu. Bus bardzo wygodny. Po godzinie i kilku minutach jesteśmy w Gyeongju.
Obok dworca punkt informacyjny. Niedaleko, 5 minut z buta, nasz nowy hostel G Mini Hotel & Guesthouse.

No to zajmujemy pokoje, a potem szybko na obiad, wszak już prawie 15.00 (przynajmniej tutaj).
Dziś coś w rodzaju kotleta mielonego z dużą porcją ryżu.

Najedzeni do centrum.
Wycieczka prawie zorganizowana, bo palcem muszę pokazać, że tut. tomby to po prostu usypane kopce.
Płacimy po 2.000W i do Tumuli-gongwon, gdzie znajduje się kilka z grobowców. Niestety 1, do którego jak mówił LP (Lonely Planet), można wejść też nieczynny.
W parku pięknie kwitną białe magnolie.
Potem w kolejnym parku obserwatorium z VII wieku.
Kawka, zakupy- drobne zresztą - w supersamie, sprawdzenie przystanku z którego jutro jedziemy i do hotelu.
 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
Zdjęcia (17)
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
Komentarze (4)
DODAJ KOMENTARZ
zula
zula - 2017-03-22 11:14
I tak dzień za dniem umyka!
Czeka na Was Japonia i...Kwiaty!
 
marianka
marianka - 2017-03-22 14:16
Muzeum Medycyny Naturalnej brzmi super! Dodaję do listy moich must-see :)
 
hop
hop - 2017-03-22 14:25
Daegu (w zależności od latynizacji koreańskiej nazwy: Taegu, Tegu lub Daegu) – położone nad rzeką Geumho czwarte co do wielkości miasto w Korei Południowej należące do miast metropolii oraz stolica prowincji Gyeongsang Północny.


Daegu było stolicą prowincji Gyeongsang od 1392 do 1896 roku, obecnie zaś (po zmianie granic administracyjnych prowincji w 1986) jest stolicą prowincji Gyeongsang Północny. W 1995 roku miasto uzyskało status metropolii (Gwangyeoksi).

Daegu jest największym miastem w prowincji Gyeongsang Północny. Podczas panowania dynastii Joseon miasto było administracyjną, ekonomiczną i kulturalną stolicą całego regionu Gyeongsang. W dużej mierze tę rolę spełnia teraz miasto Busan, drugie co do wielkości miasto Korei Południowej.

Podczas wojny koreańskiej miasto znajdowało się w tzw. worku pusańskim, najcięższe bitwy toczyły się wzdłuż rzeki Nakdong. Po wojnie zanotowano gwałtowny wzrost liczby ludności.

18 lutego 2003 roku chory psychicznie mężczyzna podpalił pociąg na stacji metra Jungang-no. Spowodowało to śmierć 198 osób i było największą tragedią w Korei Południowej od czasu katastrofy budowlanej domu handlowego Sampoong w Seulu.W pobliżu miasta można zwiedzić świątynię Haeinsa zawierającą Goryeo Tripitaka (Palman Daejanggyeong), najstarszą na świecie, kompletną kolekcję buddyjskich pism tripitakę, a także Gyeongju dawną stolicę królestwa Silla.

Kultura
W obiegowej opinii w Korei Południowej, Daegu odbierane jest jako miasto konserwatywne. Mieszkańcy tego miasta są uważani za skromnych, ciężko pracujących i cierpliwych ludzi. W szczególności kobiety z Daegu uważa się za wyjątkowo piękne.

Daegu jest znane jako centrum koreańskiego baseballu. Swoją siedzibę ma tu także klub piłkarski Daegu FC, grający w pierwszej lidze koreańskiej K-League. Miasto było współgospodarzem mistrzostw świata w piłce nożnej w roku 2002 – z tej okazji wybudowano nowy stadion. W 2003 roku odbyła się tutaj uniwersjada, a w roku 2011 Daegu gościło lekkoatletyczne mistrzostwa świata.

Ludność Daegu jest raczej jednorodna z niewielką liczbą imigrantów. Znajduje się tutaj niewielka społeczność Hindusów, a także anglojęzycznych przybyszy z Zachodu, pracujących w szkołach językowych. Ze względu na obecność amerykańskich baz militarnych (Camp Walker oraz Camp Henry) znajduje się tu także kilka tysięcy Amerykanów.

Znajduje się tutaj pięć uniwersytetów, włączając w to Narodowy Uniwersytet Kyungpook, założony w 1946 roku, Uniwersytet Yeungnam oraz Uniwersytet Keimyung.

W mieście znajduje się hala sportowa Daegu Arena.

Edukacja
Miasto jest siedzibą Daegu University.
 
hop
hop - 2017-03-22 14:27
Gyeongju (kor. 경주시) - miasto w Korei Południowej, w prowincji Gyeongsang Północny, około 280 tys. mieszkańców (stan z roku 2004). Ze względu na zachowane tu zabytki miasto jest ważnym ośrodkiem turystycznym w skali kraju.
Gyeongju ma bogatą historię, między VII a X wiekiem było stolicą państwa Silla. Z tamtego okresu zachowały się tu m.in. fundamenty pałacu, dawne obserwatorium astronomiczne i kamienna pagoda Punhwangsa z VII wieku. W rejonie miasta odkryto też wiele starożytnych grobów z kamiennymi nasypami nad drewnianą komorą grobową.
Historyczne dzielnice miasta wpisano w 2000 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W okolicach Gyeongju znajdują się jednak dwa obiekty, wpisane na listę UNESCO już wcześniej - w 1995 roku - jako jedne z pierwszych miejsc w kraju: świątynia buddyjska Bulguksa i świątynia skalna Seokguram.
W mieście znajduje się hala sportowa Gyeongju Arena.
 
 
jowa31
Jolanta W.
zwiedziła 59% świata (118 państw)
Zasoby: 1063 wpisy1063 2784 komentarze2784 7584 zdjęcia7584 0 plików multimedialnych0
 
Moje podróżewięcej
18.06.2024 - 09.07.2024
 
 
29.05.2024 - 12.06.2024
 
 
02.05.2024 - 08.05.2024