Geoblog.pl    jowa31    Podróże    13 - 29. 09.2023 r. czyli Nowy/ stary York i ....    W wiosce Amiszów
2023

W wiosce Amiszów

Stany Zjednoczone Ameryki
Stany Zjednoczone Ameryki, Lancaster

Wybraliśmy się do jednej z wiosek Amiszów. Wejście do gospodarstwa kosztuje 13$. Przez dom oprowadza przewodnik, informując w każdym pomieszczeniu o znajdującym się tam sprzęcie. Amisze starają się być samowystarczalni. Dlatego nie korzystają z prądu . Jednak nie przeszkadza im to w korzystaniu z butli gazowych, nafty czy baterii.

To odłam chrześcijaństwa tyle, że protestantów. Mają po jednej żonie, za to dzieci od 6 wzwyż.
W domu znajdują się 2 kuchnię, w tym jedna tzw letnia. Jest tu i pralka, tara oczywiście starego typu, drewniana, pięć na drewno lub węgiel.
Dzieci uczą się ale tylko do 14 roku życia.
Na miejscu była też pokazowa szkoła.
Nie korzystają z samochodów tylko z powozów, do których zaprzęgając jednego lub dwa konie. Wczoraj widzieliśmy kilka powozów tyle, że deszczowa pogoda nie pozwoliła na dobre fotki.

www.AmishVillage.com.

marianka - 2023-09-26 20:39
Wow, 6-tka dzieci! Mam trójkę i szczerze podziwiam tych, którzy decydują się na więcej ;)

Jowa31
Jowa31 - 2023-09-27 00:54
Rzecz w tym, że oni to raczej nie podejmują świadomej decyzji

zula - 2023-09-28 06:55
W Polsce jest tylko jedna rodzina Amiszów...tak wyczytałam. :)

jowa31
Jolanta W.
Zasoby: 1034 wpisy1034 2739 komentarzy2739 7223 zdjęcia7223 0 plików multimedialnych0

02.05.2024 - 08.05.2024

03.04.2024 - 09.04.2024