Geoblog.pl    jowa31    Podróże    Skopje czy nieskopje ?    Skopje - miasto mostów nad rzeką Wardar, rzeźb i pomników
2017

Skopje - miasto mostów nad rzeką Wardar, rzeźb i pomników

Macedonia
Macedonia, Skopje

się przed chwilą napisałam i wyrzuciło mnie z internetu, a nie zapisałam. Teraz już nie mam sił.
Krótko:
- Muzeum Archeologiczne - wstęp 300 MDM, ładny budynek nad rzeką, w środku kolekcej artefaktów od epoki paleolitu, aż do XIX wieku, w tym numizmatyka,
- Stary Bazar, gdzie króluje Szwarc mydło i powidło, ale też owoce, warzywa, kwiaty,
- z Starego Bazaru przejście na Stare Miasto, gdzie ładne budynki, dużo restauracji i sklepów,
- na Starym mieście w dawnym hammanie z XIV/XV wieku galeria. Wstęp 50 MDM. Interesująca architektura. Z zewnątrz i wewnątrz, Polonica- polski plakat dot. Szkoły żon wg. Moliera,
- mosty: kamienny, Art. i inne,
- wszędzie pomniki i rzeźby,
- więcej meczetów niż kościołów,
- remonty, budowy, renowacje; miasto żyje,

Życie nocne w Skopje trwa. Po powyższej części wpisu "uderzyłam" na Skopje nocą. A tu na placu Macedońskim, przy pomniku Olka zwanego Wielkim lub Macedońskim występy muzyków. W innym miejscu pokazy z ogniem. Za chwilę inni artyści, tym razem klauni.
W knajpkach wzdłuż rzeki życie nocne kwitnie. I nie wiadomo kiedy się skończy. Ja zaś mam lokum nad tymi restauracjami. Więc nie wiem jak jutro wstanę, aby na 10.00 zdążyć na autobus, a potem samolot.

Dlatego też tym razem nie wybiorę się do Prisztiny w Kosowie, ani do miasta (i nad jezioro) Ohryd. Ale coś muszę sobie zostawić na "zaś". Zaś będzie za kilka lat, gdy przejdę na emeryturę. Oczywiście, o ile dożyję! ;-)
A Skopje naprawdę warto zobaczyć!

Wymiana:

od 22 mdm jogurt

mamaMa
mamaMa - 2017-06-16 21:26
Brzmi zachęcająco:-)
Ciekawe, co było w pierwszej wersji...

jowa31
jowa31 - 2017-06-16 21:35
była znacznie rozbudowana; w każdym razie Skopje?- TAK , na 1 dzień lub 2, ale stąd można w 2 1/2 h do Prisztiny, w 1 h nad kanion Matka, no do Ohrid (miasto i jezioro z listy UNESCO)- w 3 h

fotki też nie chcą wejść, za duże rozmiary, po powrocie "dołożę"

mamaMa
mamaMa - 2017-06-16 21:40
No jeszcze bardziej zachecajaco - i Ty tam wszedzie bylas/bedziesz?

zula - 2017-06-20 07:53
Powrócisz bo pięknie!